Столици

Начало / Столици
Надолу
Scroll Down
Фанагория

Фанагория

Фанагория е древен град, намиращ се на Таманския полуостров в днешна Русия. Той съществува с прекъсвания от VI век пр.н.е. до XV век.

Виж повече
Велики Болгар

Велики Болгар

Велики Болгар е бил средновековен град, намиращ се в днешна Русия, в Република Татарстан. Този град е включен в Обекта на световното наследство на ЮНЕСКО. Разположен е бил на левия (южен в околностите) бряг на река Волга, на приблизително 70 км южно от съвременния Казан.

Виж повече
Плиска

Плиска

Плиска е смятана за първата столица на България. В продължение на два века, от периода между 681 и 893 година, този град не само е бил сърцето на политическата, военна, културна и икономическа дейност на българската държава, но също така е оставил неизгладим отпечатък като един от най-внушителните паметници на средновековното европейско градостроителство. Плиска се разполага на стратегическо кръстопътно място, обградено от могъщи крепостни стени, които служат за непреодолима защита.

Виж повече
Преслав

Преслав

Велики Преслав е втората столица на България. Основан през първата половина на IX век по време на управлението на хан Омуртаг, Велики Преслав става военен лагер с укрепен дворец и гарнизон. Цар Симеон I мести столицата на Първото българско царство от Плиска в Преслав.

Виж повече
Скопие

Скопие

Скопие (Skopje) днес е столицата на Република Македония, но от множество учени се смята, че е била третата столица на Първото Българско Царство, въпреки, че има несъгласие по този казус от страна на македонските историци. Името на града идва от гръцката дума skopios, което се превежда като кула или наблюдателница, поради разположението на града в миналото. При Персиан І и неговия син св.княз Борис – Михаил, територията на българската държава достига до Адриатическо море, а Скопие е център на една от неговите девет големи военно-административни области (комитати).

Виж повече
Преспа

Преспа

През 971 г. Велики Преслав, българската столица, попада под контрола на византийците, след което Преспа става важно политическо средище. Градът става едно от центровете на въстанието на комитопулите, които се борят против византийската власт в западните български земи.

Преспа се предполага, че е била резиденцията на комитопула Давид преди смъртта му през 976 г.

Виж повече
Охрид

Охрид

Охрид е бил един от най - развитите културни центрове по време на Първата Българска Държава, по точно по времето на Златния век. Това се получава, тъй като Климент Охридски, който бива изпратен като учител в областта Кутмичевица и става Охридския епископ, заедно с Наум Преславски, поставят основите на Охридската книжовна школа. През втората половина на IX век, Охрид се превръща в българска книжовна столица.

След като Цар Самуил първоначално издига Преспа, през 996 г.

Виж повече
Битоля

Битоля

Битоля е избрана за столица на Първото българско царство след падането на Охрид под византийска власт през 1015 г. По решение на тогавашния български цар Иван Владислав, градът става център на властта. Този период е отразен в Битолския надпис, изсечен по заповед на цар Иван Владислав.

Виж повече
Биляр

Биляр

Градът е основан от племето Биляри и е съществувал от 10 до 13 век. Разположен е бил на река Малиш Черешман в Алексеевския регион в Република Татарстан. Според исторически сведения, градът е бил търговски.

Виж повече
Търново

Търново

Велико Търново се пада петата столица на България и първата такава на Второто Българско Царство. Търновград се разполага върху три старопланински хълма – Царевец, Трапезица и Света гора. Става столица след успешното въстание на братята Асен и Петър.

Виж повече
Мелник

Мелник

В началото на 13-ти век Мелник е столица на владенията на деспот Алексий Слав, племенник на братята Петър, Асен и Калоян. През 1207 година след убийството на цар Калоян деспот Алексий Слав се противопоставя на узурпатора Борил и се оттегля в своите земи в Родопско-Пиринския край като самостоятелен български владетел.

Виж повече
Сувар

Сувар

Град Сувар се явява последната столица на Волжка България. Тя става столица след преврата на Гази-Барадж Бурундай срещу своя предшественик кан Алтърбек Алан, като сключва споразумение с монголците и го детронира чрез нападение и обсада. Той премества столицата от Биляр в Сувар.

Виж повече
Подвис

Подвис

Подвис е първата столица на Момчил, български феодален владетел, през първата половина на XIV век. Момчил, известен още като Момчил юнак, се издига от просто момче от народа до севастократор чрез своята храброст и военни подвизи. Неговите владения, разположени в Западните Родопи и Беломорието, са били васални на Византия.

Виж повече
Видин

Видин

През средата на XIV век цар Иван Александър взима решение да раздели българската държава на две части - Видинско царство със столица Видин и Търновско царство. Синът му от първия брак, Иван Срацимир, заема трона на Видинското царство и управлява от 1356 г. до 1396 г.

Виж повече
Калиакра

Калиакра

През втората половина на XIV век, Калиакра е избрана за столица на Добруджанското деспотство, което функционира като самостоятелна българска държава. В този период районът около Калиакра е свидетел на забележителен растеж, превръщайки се в силно развит пристанищен и търговски център. Владетелите на Добруджанското деспотство последователно са Балик, Добротица и Иванко.

Виж повече
Никопол

Никопол

През периода от 1393 г. до 1395 г., Никопол става столица на България след като Търновград попада под турско робство, а цар Иван Шишман се установява в Никополската крепост. Този кратък период завършва през 1395 г., когато турците завладяват крепостта и обезглавяват българския цар.

Виж повече
Пловдив

Пловдив

През 1878 г., след Освобождението, Пловдив става столица на Източна Румелия - тази част от България, която за период от 7 години остава в границите на Османската империя като автономна област. Днес, Пловдив е един от най-големите български градове и популярна туристическа дестинация, благодарение на своето богатство от културни и исторически забележителности. През 2019 г., градът е отличен с титлата "Европейска столица на културата".

Виж повече
София

София

София е най - населения град в България и е настоящата ни столица. Тя е официално обявена за столица на 3 април 1879 година от депутатите в Учредителното събрание, проведено в периода от 10 февруари до 16 април 1879 г. в Търново.

Виж повече