Поминък
Земеделие
Традициите в земеделието по време на Първата българска държава, както е известно започва още с усядането на славянските племена по тези семи. Те били изконни земеделци.
Виж повечеЖивотновъдство
През Средновековието животновъдството е било важна част от стопанството. То може да бъде разделено на два типа: стационарно и подвижно.
Виж повечеМеталообработване
Според учени се смята, че добивът на мед и изработката на медни изделия започват в Мала Азия. В същото време, според други, металургията на Балканския полуостров се развива самостоятелно поради наличието на големи медни находища.
Виж повечеЗанаяти
Преславска рисувана керамика
Едно от забележителните постижения на изкуството по време на "Златния век" при управлението на цар Симеон е преславската рисувана керамика. В столицата Преслав са открити няколко работилници, които били разположени в манастирските комплекси.
Виж повечеЮвелирство
Ювелирството в България има дълга и богата история, която се свързва с древни традиции и национално наследство. През вековете българските ювелири са създавали бижута, обогатявайки културното наследство на страната.Ювелирството в България има дълга и богата история, която се свързва с древни традиции и национално наследство.
Виж повечеМеталопластика
През историята си, българската металопластика е неразривно свързана с ръчните занаяти и изработването на различни предмети за ежедневна употреба. Този занаят се прилага в създаването на инструменти, битови предмети, украшения и други.През историята си, българската металопластика е неразривно свързана с ръчните занаяти и изработването на различни предмети за ежедневна употреба.
Виж повечеИзкуства
Църковна живопис
Православните храмове били богато украсявани със стенописи и икони. Едни от емблематичните примери с висока художествена стойност са стенописите в Боянската църква, Бачковския манастир, скалните манастири край с.
Виж повечеМиниатюрна живопис
По време на Второто българско царство се развила и миниатюрната живопис. С нея били украсявани по поръчка ръкописни книги.
Виж повечеМозайка
Съществуват два типа мозайки - подови и стенни. За първи път на територията на Първата българска държава мозайка е засвидетелствана във Владетелския храм във Велики Преслав от X в. Двете предверия на храма за били с подова настилка от мраморна мозайка от бели плочи, както и правоъгълни, квадратни, триъгълни и Г-образни елементи изрязани от проконески мрамор, зелен мрамор и червен камък, комбинирани с плочки в бяло, зелено и червено. Подът на централния кораб е бил покрит с мозаечни плетеници, изработени от мрамор и керамични блокчета.
Виж повече