Княз Владимир - Расате

Владимир-Расате е княз на България, управлявал от 889 до 893 г. Той е син на княз Борис I Михаил и представлява един от синовете на Борис I, който предварително отстъпва престола, за да се замонаши. Този преход на властта става поради опита на Владимир да се противопостави на налагането на християнството в България, въпреки политиката на християнизация, провеждана от баща му.
Характеризира се като личност, привързана към старите езически обичаи на българите. Известно е, че след възкачването си на престола, Владимир започва грабежи, се занимава с лов и прекарва времето си в пиянство, пиршества и разврат. Опозира се на новопокръстените българи, стремейки се да ги върне към езическите обреди.
Името "Расате" се свързва с града Рас, български крепост по време на Първата българска държава. Владимир Расате преминава границата и нахлува в сръбските земи, където е пленен около 854 г. Владетелят Борис I е принуден да се намеси за освобождаването му, след което се сключва "вечен мир" със сръбските велможи.
Въпреки че Владимир се опитва да провежда гонения и опожарява няколко български града, той среща съпротива от страна на баща си, който се завръща на власт, изважда очите на Владимир и го хвърля в тъмница.