Революционер Тодор Тумангелов

Тодор (Теодор) Москов Тумангелов е роден през 1853 година в Копривщица, в семейството на Моско Нягулов Тумангелов и Дона Хаджитодорова Тороманова. След образованието си в местното училище, той работи като касапин. През дните между 20 и 30 април 1876 година, участва в Априлското въстание.
През тези дни Тумангелов се включва в стражата на въстанието, която обсаждa конака. В последващите дни е част от чета, която пази позицията по пътя между Копривщица и Пловдив. Той също така участва в четата на Найден Попстоянов, която преследва турските башибозуци до Стрелча. На 28 април участва във въстанието срещу турските цигани в местността Чардашко дере.
След края на въстанието, на 13 май 1876 година, Тумангелов е заловен от турските власти в града и е отведен под стража в Панагюрище, Татар Пазарджик и после във Филибе. Той е осъден на затвор и прекарва 14 месеца в предварителен арест преди да бъде изпратен в Цариградската тъмница и след това на остров Кипър.
Тумангелов е освободен на 23 май 1878 година след Сан-Стефанския мирен договор. През 1893 година той подава молба за поборническа пенсия поради бедността си. През 1907 година участва в учредяването на копривщенското Дружество за залесяване и е избран за член на неговото настоятелство.
В книгата фотоалбум "Спомен от Освободителната руско-турска война през 1877 – 1878 година" е включена снимка на Тодор Тумангелов като един от все още живите български поборници, по случай 50-годишнината от края на войната.