Комитопул Никола

Начало / Владетели и личности / Комитопул Никола
Надолу
Scroll Down

Комитопул Никола

Титла: Комитопул
Стъпва на власт: 927 година
Слиза от власт: 969 година

Комит Никола е известна фигура от периода на първото българско царство, особено по времето на управлението на цар Петър I (927 – 969 г.). Той е управител на град Средец, който в тоя момент е център на областта в югозападната част на България. Произходът на Комит Никола е обект на различни тълкувания, но предполага се, че е от Крумовата династия и може би е син на Гаврил, брат на цар Симеон Велики.

Приетата област на Комит Никола включва земи западно от река Искър и обхваща градовете-крепости Видин, Средец, Скопие, Охрид, Преспа, Струмица, Воден, Битоля, Девол и други. Той е смятан за болярин, който вероятно е бил против политиката на Цар Петър I за сключване на мир с Византия. Болярите от неговия кръг настоявали за продължаване на военните действия, като израз на този разкол бяха въстанията, вдигнати от братята на Петър – Иван и Михаил.

Въпреки че няма ясни доказателства за активното участие на Комит Никола в тези въстания, е много вероятно, че той тайно ги подкрепя. Това може да обясни защо не оказва активна подкрепа на Цар Борис II по време на нападенията на киевския княз Светослав I и византийския император Йоан Цимисхий срещу столицата Преслав.

След превземането и пленяването на Цар Борис II, земите на Комит Никола, вече управлявани от неговите синове, остават единственият център за организирана съпротива на първото българско царство срещу Византия до неговия краен крах.