Кавхан Исбул

Начало / Владетели и личности / Кавхан Исбул
Надолу
Scroll Down

Кавхан Исбул

Титла: Кавхан
Стъпва на власт: 810 година
Слиза от власт: 837 година

Кавхан Исбул е български кавкан с изключителни заслуги за развитието на Първото българско царство по време на управлението на хановете Омуртаг, Маламир и Пресиан.

Титлата "кавхан" е втора по ранг в иерархията на Първото българско царство, и Исбул заема този пост още по времето на хан Омуртаг. Под управлението му, мирният договор с Византия от 815 година е потвърден от страна на българите. Въпреки това, византийците решават да нарушат мира и да нападнат България. Исбул води българската армия и успешно отблъсква противника, прониква във византийска територия и завзема крепостите Проват и Бурдизон, след което мирният договор е възстановен.

Под управлението на Исбул, продължава строителната дейност на кан Омуртаг. В строителен надпис от времето на кан Маламир се съобщава, че Исбул е направил водоскок и го е подарил на владетеля.В частично запазения надпис от Филипи се посочва, че хан Пресиян е изпратил кавхан Исбул в земите на славянското племе смоляни, в Югозападните Родопи и Беломорието, което предполага, че по време на този поход на Исбул, България достига до беломорското крайбрежие. В биографията си за Исбул, Павлов подчертава неговите изключителни заслуги за развитието на българската държава и го определя като един от архитектите на средновековната българска държавност по време на нейния възход. Румънският историк Флорин Курта също подчертава сходството на ролята на Исбул с тази на кметовете на двореца от 8-ми век във франкските земи при династията на Меровингите.

По време на една от кампаниите си, Исбул и Маламир успяват да превземат тракийските крепости Пробатон (близо до Адрианопол) и Бурзидон. След тези успехи, българските войски достигат до Филипопол. По време на тази кампания, отбранителните сили на града се предават след преговори с Исбул и Маламир, което води до продължаване на мира от 815 година. Предполага се, че византийският император Теофил е принуден да направи отстъпки на България, включително включването на Филипопол в българското царство. Под управлението на Маламир, Исбул финансира изграждането на водопровод или фонтан в Плиска, който дарява на владетеля. Това строителство е повод за голям празник, организиран от Маламир, който свидетелства за богатството на Исбул. Той бива възхваляван във важен надпис за строежа, заедно с Маламир.

След изненадващата смърт на Маламир през 836 година, българският престол преминава към Пресиан I. Исбул запазва своята позиция като кавхан и има значително влияние в българския двор. През 837 година, смоляните въстат срещу византийските владетели, а българските войски, водени от Исбул, превземат голяма част от Македония, включително Филипопол.

След тази кампания, източниците престават да споменават Исбул, и няма информация за обстоятелствата около неговата смърт.