Войвода Драгшан

Драгшан е български войвода и защитник на град Воден по време на управлението на цар Самуил. През 1001 или 1002 година, градът е превзет от византийския император Василий II Българоубиец, като Драгшан е пленен по време на тази операция.
След падането на града, повечето от съгражданите на Драгшан са насилствено преселени в областта Волерон оттатък Места. Обаче, по молба на Драгшан, той остава да живее в Солун, по-близо до Воден. Там той се жени за дъщерята на местен първенец и има с нея четири деца.
Въпреки тази привилегия, Драгшан не се смирява със съдбата си и три пъти се опитва да избяга в България. При третия си опит за бягство, обаче, той е заловен и екзекутиран чрез набиване на кол.
Предполага се, че това е станало през 1015 година, по време на неуспешното въстание на воденчани срещу Василий II. Това е последната глава от живота на Драгшан, който остава в историята като символ на българското съпротивление срещу византийско нашествие и като жертва на безмилостната византийска репресия.