Революционер Димитър Икономов
Димитър Христов Икономов е български революционер и участник в Ботевата чета, който е роден през 1839 г. в Троян. Той идва от семейство на богат търговец на добитък и е син на свещеник Христо Икономов. Димитър учи в училищата в Троян и Ловеч, след което заминава в Цариград, където баща му е свещеник в българската църква.
В периода между 1863 г. и 1867 г. той работи като учител в Оряхово, където води борба срещу гръцкия владика и участва в създаването на таен революционен комитет. След неуспешен заговор за пренасяне на оръжие в България, е заловен, но успява да се спаси и заминава за Румъния. По връщането си в България през 1874 г., той става активен член на БРЦК и е изпратен като делегат на историческото събрание на БРЦК през август 1875 г.
През май 1876 г., Димитър Икономов се присъединява към Ботевата чета, подготвяйки се за плаването с парахода "Радецки". След смъртта на Христо Ботев, той остава активен в съпротивата и предава властта на следващите ръководители на четата. Той е арестуван от турските власти и осъден на смърт чрез обесване. Присъдата му е по-късно променена на доживотен затвор в окови. За времето на затвора, той е заточен на остров Родос. След подписването на Санстефанския мирен договор през март 1878 г., Димитър Икономов е освободен.
След Освобождението през 1878 г., Димитър Икономов участва активно в обществения живот. Той заема различни административни постове в различни градове като Дряново, Куртбунар (Тервел) и Троян. През 1884 г., той се заселва във Варна, където става народен представител в IV Обикновено народно събрание. Умира на 29 март 1896 г. във Варна и е погребан там.
Димитър Христов Икономов е описан като човек с висши идеали, философски настроен и предан на идеята за освобождение на България.