Войвода Апостол Петков Терзиев

Войвода Апостол Петков Терзиев

Апостол Петков Терзиев, известен като Апостол Боймички или Постол войвода, е български хайдутин и революционер, роден във втората половина на 19-ти век в хасковското село Дрипчево. Неговата борба срещу Османската империя започва като хайдутин, а през 1897 година става важна фигура на Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО).
През 1892 година, Апостол излиза на хайдутинска дейност с брат си Тано и трима други четници в Гевгелийско и Ениджевардарско, борейки се с турска войска и преминавайки в редовете на ВМОРО. След среща с ръководителя на организацията, Дамян Груев, той се превръща в организационен войвода и ръководи борбата за защита на българското население в района.
Апостол войвода участва активно в Илинденско-Преображенското въстание през 1903 година. След въстанието, той продължава революционната си дейност, организирайки съпротива в района на Ениджевардарското езеро срещу гръцките андартски чети, които се появяват след въстанието.
През 1905 година, Апостол войвода създава мрежа от убежища в района на Ениджевардарското езеро и продължава сраженията с турската войска. Успешно води четата си в множество битки срещу турски чети и башибозуци.В следващите години, той и четата му участват в множество сблъсъци и той набира популярност както сред българското население, така и сред чужденци.
През 1911 година, на 2 август, Апостол войвода загива при сражение край село Крушари, Ениджевардарско, заедно с войводите Георги Мучитанов (Касапчето) и Васил Пуфката. Има различни версии за смъртта му, включително тази, че войводите са предадени от българин и загиват в сражение с турската жандармерия, както и версия, че предателят ги отравя. Апостол войвода остава една от иконите на българската революционна борба и е почитан като герой от народа.