Траки
През бронзовата епоха в днешните български земи се заселват траките.
Те били древен индоевропейски народ, населявали региона, известен като Тракия, който се намира в югоизточна Европа. Този регион включваше части от днешна България, Гърция, Турция и Румъния. Тракийската цивилизация процъфтяваше около 6000 г. пр.н.е. и продължи до завладяването му от Римлянската империя през първи век след Христа. Произходът на траките остава за в момента неопределен, но според най - развитата теория, обществото на траките се образувало от смесица от местни народи и от различни индоевропейци народи, които преминавали през земите ни по време на прото-индоевропейската експанзия, датираща през ранната бронзова епоха.
Тракийското общество било организирано в племена, а характерно за него било присъствието на военна аристокрация. Първоначално племената били разделени всяко за всяко и се обиденявали само по време на война, което е било широко използвана практика тогава (нейна вариация се проявява и в структурата на управлението на Стара Велика България).
Военните умения и подготовката на тракийските войници били известни в античния свят, и мнозина от били наемани в чуждестранни армии. В началото има оскъдни сведения за развит език и писменост, но има за богатото им културно богатство и единство. Те били и изключително многобройни. Това учудва древните историци, например древногръцкия историк Херодот, така наречения "баща на историята". Има обаче спорове между историци, относно писмеността на траките. Този спор се поражда от неясните им корени. Според някои, траките са нямали своя писменост, според други те имат шумерски корени и са ползвали тяхната писменост.
През средата на 6 век преди Христа, част от племената биват завладети и стават част от Македонската Империя, начело с Александър Велики. Към края на века, траките възвръщат автономност. През пети век преди Христа, редица тракийски племена се обединяват с племето на одрисите и създават своя единна държава, наричана "Одринското царство". Аналогично се създава и Стара Велика България, 12 века по - късно. За основател на Одринското царство се смята цар Терес. Имало е и предишни опити за обединение на племена в по - голяма организация сред траките, но обединенията били нестабилни и нетрайни. Одринското царство е първото им стабилно обединение и то просъществува до първи век след Христа, когато пада под Римска власт.
През трети век, идват келти в териториите на странат ни и създават своя държава, която не просъществува дълго време. Те идват по направление тяхното нашествие в Балканите. Келтските нашествия играят важна роля в историята на Балканите, въпреки че те не оставят дълготрайни следи като тези на по-късни цивилизации. Въпросното нашествие е едно от най-известните Келтски нашественици на Балканите. То е осъществмено от галатите, които проникват в Гърция през III век пр.н.е. В 279 г. пр.н.е. те нападат и Делфи, светилището на богинята Аполон, но биват отблъснати от гръцкия вожд Брен. След това те се установяват и в Мала Азия. С настъпването на Римската империя в региона през II век пр.н.е., келтските населения постепенно са асимилирани или изтиснати от римляните, което дава край на тяхната цивилизация. Според изследвания и летописи, има теория, че келските племена също са били тракийски, като дедите им се преселват в териториите на днешна Ирландия от югоизточните части на Европа, тоест от земите на траките.