Римската гробница в Силистра
Римската гробница в Силистра е изключително запазен архитектурен паметник от античния римски град Дуросторум, намиращ се в Североизточна България. Построена по средата на 4-ти век сл.н.е., тази гробница е свидетел на богатата история на региона.
Въпреки че през този период влиянието на християнството вече е достигнало Силистра, гробницата явно е израз на погребално изкуство, поръчано от езически собственик. Това ни дава основание да предположим, че тя е построена преди преследването на римското язычество от Теодосий I. Вероятно е, че строежът е предшестван от готското нашествие в Дуросторум между 376–378 година, което предизвиква сериозни разрушения в града. Възможно е, че семейството на майстора, изобразено в гробницата, е напуснало града поради тези събития, което може да обясни липсата на погребения в гробницата.
Гробницата е изградена от камък и разполага с една гробна камера с размери 3,30 на 2,60 метра (10,8 на 8,5 фута). Тя е ориентирана от запад на изток, с вход от източната стена и полуцилиндричен тухлен свод. Гробницата се намира сред руините на некропол от късната античност, като включва и други подобни структури.
Този античен паметник не само е свидетел на богатата история на региона, но и предоставя ценна информация за културата и вярванията на този период от римската епоха в Силистра.
Силистра, IVв. пр. Хр.