Резерват "Жеравна"
Село Жеравна се намира в Югоизточна България, в полите на средния дял на Източна Стара планина. През 1964 г. е обявено за национален архитектурен резерват. Преди заминаването на турците от България, селото е било на важен път към Търновград и се е развило през XVII век. Името на селото, Жеравна, вероятно идва от старобългарските думи "жерна", "жерка", "жерков", които значат воденица, като в района са съществували множество воденици. Има и легенда, че селото е получило привилегии поради сестрата на цар Иван Шишман, която е била дадена за съпруга на султан Мурад I.
Селото е известно с богатата си архитектурна наследа и е запазило традициите си. Къщите в Жеравна имат резбовани тавани, изящни апликации по вратите, прозорците и иконостасите. Стайте са застлани с тъкани от региона и котленските килими. В миналото селото е било разорявано от кърджалии през 1797 и 1800 г., но въпреки това е запазило своята уникална култура и история.
Днес в Жеравна може да се разгледат галерии, запазени дюкяни, чешми и стари ханове. Въпреки трудностите в историята си, селото продължава да бъде важен национален архитектурен резерват, който привлича посетители с уникалния си характер и красива природа.
Област Сливен, село Жеравна, няма информация