Kрепост на нос Свети Атанас

Начало / Исторически обекти / Kрепост на нос Свети Атанас
Надолу
Scroll Down
Kрепост на нос Свети Атанас

Kрепост на нос Свети Атанас

Обектът на нос Свети Атанас представлява многопластов археологически комплекс с различни исторически периоди и артефакти. Най-ранните находки, включващи каменни и медни брадвички, медни върхове на стрели и шила, се датират от късния халколит (5 хил. пр.н.е.) или ранната бронзова епоха (края на 4-тото – 3 хил. пр.н.е.).
В югоизточната част на носа са открити 140 култови ями, няколко жертвени огнища и керамични фрагменти от Архаична Гърция. Освен това, са намерени и тракийски материали от Класическа до Късноелинистическа епоха. През тракийския период на носа е изградена каменна стена с вход и тракийски храм, които функционират от 4 век пр.н.е. до 1 век.
От римския период са запазени пещ за производство на керамика, фрагменти от бракувани съдове, монети, мраморни статуетки, скулптурни композиции и оброчна плоча или релеф, представяща подвизите на Херакъл.
Археологическите изследвания в обекта продължават в средновековието, като са открити десетина фрагмента сграфито керамика и няколко монети от XIV – XVII век. Нос "Св. Атанас" е също така свързан с раннохристиянската базилика, разположена в района на старинната крепост, която се приема за късноантична (ранновизантийска) и част от голямата военно-отбранителна система, изградена при византийските императори Анастасий и Юстиниян I. Обхващаща площ от около 40 декара, тази укрепителна линия включва крепостна стена и ров пред нея, като са идентифицирани и следи от казарма в близост до южната част на стената.

Област Варна, град Бяла, няма информация