
Батошевски манастир
Манастирът "Свети Йоан Предтеча" се намира на около 17 km южно от Севлиево, 22 km западно от Габрово и 50 km югозападно от Велико Търново. Разположен е на висок склон западно от река Росица, на около 4 km юг-югозападно от село Батошево и километър западно от село Попска.
Исторически данни сочат, че манастирът е бил основан през 13-ти век, по времето на Михаил II Асен. Според каменен надпис от 1836 г., който се съхранява в Националния археологически музей в София, манастирът е построен по инициатива на патриарх Иоаким, който изсича гората в пустинята и съгражда храм в чест на Пресветата Богородица Маторска и свети Йоан Богослов. Цар Михаил Асен му подарява селата Батошово, Витен и Рибаре. Предвижда се, че манастирът е бил разрушен и обират от османците по време на техните завоевания.
През 1809 г., монахът Исак се заселва на мястото на разрушения манастир и започва инициатива за възстановяването му. През 1836 г. с помощта на местното население е изградена църквата "Успение Богородично" и част от жилищните сгради. Първият игумен на манастира е Хаджи Макарий от Троян, а манастирът става религиозна школа.
Манастирът е станал и център на революционна дейност. През 1836 г., по време на Априлското въстание, манастирът е опожарен и разграбен от османците, но църквата е оцеляла.
В настоящия момент, манастирът е активен комплекс, включващ църква, двуетажни жилищни сгради, камбанария и стопански помещения. Църквата "Успение Богородично" е построена през 1836 г. под ръководство на майстор Константин от Пещера. Жилищните постройки датират от средата на 19-ти век, а интериорът на църквата е украсен със стенописи, дело на Цаню Захариев от Тревненската живописна школа. Иконостасът е дърворезбован и съдържа богата растителна орнаментация и икони, изобразяващи светци като Св. Георги, Св. Никола, Св. Архангел Михаил, Св. Богородица, Христос Вседържител и други.
област Габрово, село Батошево, XIII век