
Античен град Хераклея Синтика
През античността, тракийското племе Синти или Синтии заселвало територията на сегашната Община Петрич. Още през V век пр. Хр., те обитавали на юг от медите, простирал се северозападно между медите и пеоните. Изглежда, че социално-икономическите отношения сред Синтиите, населяващи долината на Струма, били напреднали, водейки до създаването на градски тип населени места на тяхна територия.
Едно такова населено място се намирало в местността Кожух, в землището на село Рупите. На издигащото се терасовидно над река Струмешница възвишение се разгръщали стените на антично селище. Открит е и античен некропол, който се предполага, че е бил градът Петра в областта Медика, споменат от Тит Ливий. По-късните изследвания, обаче, свързват селището в местността Кожух с главния град на племето Синти - Хераклея Синтика.
През 346 г. пр. Хр., Филип II завладява тракийските земи между Струма и Места, включвайки ги за дълъг период в Македония. След Третата македонска война през 167 г. пр. Хр., римляните постигат първия си значим успех в завладяването на елинистическия свят. Създава се римската провинция Македония. Затова материалната култура в Община Петрич представлява ценно съчетание между тракийско, македонско, римско, гръцко и дори египетско изкуство.
Находките от селището в местността Кожух указват, че основният език е бил гръцки, макар че съществуват паметници, особено тези с официален характер, написани на латински. Населението представлявало главно смесица от тракийско-гръцки фамилии, като не може да се изключи и възможността за съществуването на романизиран слой. Многочислените и разнообразни надгробни и оброчни плочи в долината на Средна Струма подсказват, че през римската и късноантичната епоха съществували гъсто населени селища и крепости.
Община Петрич, V век пр. Хр