Александровска гробница

Начало / Исторически обекти / Александровска гробница
Надолу
Scroll Down

Александровска гробница

Александровската гробница, открита в могилата Рошавата чука край село Александрово, област Хасково, през 2000 г., е историческо съкровище, датирано към 4 век пр.н.е. Гробницата, съдържаща останки на тракийски цар или високостатусен аристократ, е ограбена през времето, но привлича внимание със своите уникални стенописи.
Гробницата е разположена в могилата Рошавата чука, на около 500 метра източно от село Александрово. Една точна реплика на гробницата се изложава в Музейния център "Тракийско изкуство в Източните Родопи", намиращ се на 150 метра северно от могилата. Този музей е построен с дарение от Япония и е открит през 2009 г.
Гробницата има 10-метров дромос, правоъгълно преддверие и кръгла гробна камера с камбановиден свод. Ритуалното ложе в камерата е било разрушено още в древността.
Стенописите в гробницата са разположени както в гробната камера, така и на дромоса и преддверието. Изобразени са ловни сцени, включително лов на глигани и елени, както и сцени от погребален пир. И двете сцени се свързват с отвъдния свят, представян обикновено в тракийските гробници. Тракийските верования включват идеи за "вечния лов" и "вечното пируване и пиянство" в отвъдния свят.
Стенописите са източник на информация за тракийското царско облекло, украсата на царските коне и царските инсигнии. Има интересно изображение на гола мъжка фигура, въоръжена с двойна брадва (лабрис), което е вероятно изображение на митичен герой-прародител.

Област Хасково, край с.Александрово, IV век пр.н.е.